Streszczenie

Ja wiem, że w historii fantasy, gdzie jest duża ilość dziwnie brzmiących imion można się pogubić co kto robi, dlatego pojawiła się potrzeba, żeby zrobić streszczenie. Będzie podzielone ono na rozdziały, podobnie jak Dobra Dusza, żeby łatwo się można w nim było orientować. Streszczenie będzie zamieszczane z tygodniowym opóźnieniem, czyli jak dzisiaj zamieściłem 1 część rozdziału III, to zamieszczam także streszczenie 2 części rozdziału trzeciego. Robię tak, bo chcę uniknąć sytuacji, że ktoś czyta sobie streszczenie, żeby ogarnąć potem historię, przeczyta za dużo i zrobi sobie niechciany spoiler. Warto też zapoznać się z treścią zakładki BOHATEROWIE oraz z MAPĄ. Streszczenie może też przydać się nowym czytelnikom, którzy wpadli na chwilę i chcą przeczytać tylko najnowszy rozdział. W tym wypadku streszczenie im się przyda, a jeśli historia ich zaciekawi, to liczę, że nadrobią wtedy zaległości. 

Prolog
Dwaj bracia: Marro i Ruben Orellowie przychodzą do Świątyni Ognia. Chcą, by bliskość świętego miejsca sprawiła, że Ruben rozbudzi w sobie czarodziejską moc żywiołu ognia. Marro mu w tym pomaga, chociaż jest całą sytuacją bardzo znudzony, dlatego wcześniej poprosił o pomoc Vaerię, arcykapłankę. Kobieta przychodzi, prowadzi chłopaków w głąb świątyni. Marro czeka na nią w osobnym pomieszczeniu. Kiedy Vaeria do niego przychodzi, oświadcza, że Marro jest teraz jej więźniem, że odebrała Rubenowi jego moc i go zabiła. Kiedy Marro się pyta, dlaczego nie zabiła też jego, oświadcza, że jest on przynętą na swoją ukochaną - Sariel. Marro traci przytomność pod wpływem trucizny Vaerii. 

Rozdział I
Część 1
Marline Abraccius siedzi na tarasie, pije kakao i się martwi. Jej matka, Hara, ciężko zachorowała i jeśli szybko czegoś nie zrobią, to umrze. Jej ojciec, Fern, prosił nawet o pomoc króla, ale na niego nie mógł zbytnio liczyć. W przeszłości bowiem, jego żonę i króla coś łączyło, lecz ostatecznie Hara wyszła za Ferna, a nie za króla Gaviusa, więc można się spodziewać, że Gavius nie był zbyt dobrze nastawiony do tej rodziny. Później Marline odwiedza swoją przyjaciółkę, Elane, która jest siostrą wspomnianej w prologu Sariel, dziewczyny Marro, oraz Karii. Marline opowiada przyjaciółce o swoich problemach, ale Elane wydaje się być nimi bardzo znudzona i ma w głosie jedynie księcia Totamona, syna króla Gaviusa. Elane dopatruje się miłosnych wyznań w niezobowiązującym zaproszeniu na bal. Jest zauroczona księciem, chociaż sama przyznaje, że on nie odwzajemnia jej uczuć. Marline widzi w tym swoją szansę: jakby pomogła tym dwojgu być razem, to może dzięki temu uda jej się wybłagać u Gaviusa ratunek dla matki, w końcu Totamon jest jego synem. Kiedy Marline wraca do domu, postanawia iść przez pałac królewski, gdzie napotyka na małe zamieszanie. Jakieś dziecko topiło się w fontannie. Na jego ratunek skoczył książę Aniron, brat Totamona, lecz zanim zdążył je uratować, Totamon zrobił to przy użyciu swojej mocy. Był przy tym niemiły i arogancki. Niestety, źle wyważył natężenie mocy i zrujnował przy okazji połowę dziedzińca, a Marline zakręciło się w głowie i zemdlała pośrodku zamieszania. 
Część 2
Elane rozmawia ze swoją siostrą Karią o Totamonie. Karia nie jest do niego pozytywnie nastawiona. Uważa, że człowiek nie jest najlepszym kandydatem dla elfki. Elane się oburza, tłumacząc siostrze, że niedługo Totamon stanie się nieśmiertelny, lecz Karia wydaje się w to wątpić, widząc zamieszanie na dziedzińcu w oddali. Marline budzi się na dziedzińcu i ma zmiażdżoną nogę. Kiedy podchodzi do niej Aniron i oferuje pomoc, sugeruje, że dobrze by było, żeby Totamon się nią zajął. Totamon zabiera dziewczynę do osobnego pokoju i uzdrawia ją korzystając z magii. Marline zaczyna się w nim zakochiwać i całuje go. Totamon jest przerażony sytuacją, tłumacząc, że jego serce należy do innej. Z rozmowy po chwili wynika, że jest nią Elane, lecz boi się odrzucenia. Marline tłumaczy mu, że elfka też się w nim kocha, co wywołuje diametralną zmianę w jego zachowaniu: staje się radosny i uprzejmy, po czym idzie do Anirona i go przeprasza za swoje zachowanie.

Rozdział II
Część 1
Pojawia się nowa postać, Hivarra, która jest córką króla Gaviusa, siostrą Totamona i Anirona. Hivarra jest bezwzględna, kontroluje władcę, wkradając się w jego umysł. To jej najbardziej zależy na tym, żeby Hara, matka Marline nie otrzymała pomocy. Najlepiej by było, jakby udało jej się przy okazji pozbyć samej Marline. Hivarra wkrada się do umysłu ojca, przy czym nakrywa ją Aniron i modyfikuje mu myśli tak, aby myślał, że może uratować matkę tylko kosztem córki. W domu Marline spotyka zasmuconego ojca, który otrzymał list od króla. Ojciec informuje córkę o postanowieniu Gaviusa, ale Marline rozrywa królewski list i nie chce o takich warunkach słyszeć.
Część 2
Elane idzie przez miasto do królewskiego pałacu, żeby odwiedzić swojego chłopaka. W drodze rozważa to, jaka jest szczęśliwa, jak bardzo kocha księcia Totamona oraz swoje dzieciństwo. Wspomina wydarzenie, kiedy matka zabiła ojca. Hivarra odwiedza arcykapłankę Vaerię. Wie o Marro, przetrzymywanym w lochu oraz o zabitym Rubenie, ale nie wydaje kobiety sprawiedliwości. Vaeria proponuje księżniczce, że zaprowadzi ją do swojego więźnia.

Rozdział III
Część 1

Siostry Elane, Karia i Sariel przeprowadzają rozmowę i dzielą się swoimi obawami. Karia zastanawia się, dlaczego Elane i Totamon tak nagle zostali parą, ale Sariel kompletnie nie ma do tego głowy, bo zaginął jej chłopak Marro (z prologu wiemy, że jest on więźniem Vaerii). Karia zwierza się siostrze, że czuje się obserwowana przez tajemnicze oczy. Więzień Vaerii, Marro siedzi w ciemnym lochu. W pewnym momencie odwiedza go Vaeria wraz z Hivarrą. Hivarra chce, żeby Marro został rozwiązany. Kiedy kobiety wychodzą, zapominają zakluczyć drzwi i chłopak ucieka z lochu.
Część 2
Elane idzie do domu Marline, żeby przekazać jej zaproszenie na bal od Anirona. Przyjaciółka chyba nie pójdzie, bo bardzo martwi się o matkę. Elane dziękuje przyjaciółce, że po jej rozmowie z Totamonem, ten zaczął ją zauważać. Marro dalej błądzi po lochach Vaerii. W końcu trafia do świątyni, gdzie zauważają go nowicjusze. Nowicjusz Dorian nie pomaga, za to Edgar postanawia wyprowadzić chłopaka tylnym wyjściem. Sariel idzie do Karii, która leży pod łóżkiem ukrywając się przed własną paranoją. Sariel ciągle szuka Marro.

Rozdział IV
Część 1
Hivarra odwiedza dom Mariline i rozmyśla o tym, że kiedyś się z nią przyjaźniła. Postanawia ją zabić, bo zdecydowała, że śmierć jednej z nich (Marline lub jej matki) to za mało i chce załatwić wszystko po swojemu. Przy okazji zdradza się, że manipuluje swoim ojcem - królem. Karia szuka ratunku przed Mrocznym Wzrokiem, który ją prześladuje. Poszukując informacji w bibliotece napotyka starszą kobietę, która decyduje się jej pomóc. W świątyni Ognia Vaeria wścieka się, że Marro Orell uciekł i domyśla się, że to nowicjusze go wypuścili. Postanawia ich torturować i zabić, żeby uzyskać prawdę. Najpierw wykańcza Doriana, który nie pomagał w uciecze, a potem Edgara, który wyprowadził Marro Orella z lochu.
Część 2
Sariel, poszukując Marro Orella, swojego chłopaka, wróciła do królewskiego pałacu, skąd urywał się jej trop i odkrywa, że wszystkie jej poszlaki prowadzą do świątyni Ognia. Spotyka Totamona, który potwierdza jej obawy. Sariel widzi, że przed drzwiami świątyni jest pełno wyznawców, więc postanawia wskoczyć przez otwór w dachu. Kiedy wychyla się przez krawędź, dostrzega dwa zmasakrowane ciała, po czym wpada do środka, prosto w sidła Vaerii. Tajemnicza postać ratuje Marline, uzdrawiając ją, oraz Harę, jej matkę.

Rozdział V
Część 1
Marline idzie do królewskiego pałacu spotkać się z Totamonem. Gubi się w labiryncie korytarzy i spotyka Hivarrę, która mówi jej, że przyszła dokończyć swoje dzieło. Poza tym, informuje dziewczynę o Wielkiej Mistyfikacji, czyli, że cała historia kraju jest sfałszowana i zakłamana, po czym usiłuje ją zabić. Przeszkadza jej w tym Totamon, który stał się nieśmiertelny i ma dość mocy, żeby sprzeciwić się siostrze. Kiedy ją pokonuje, wyznaje Marline, że to dzięki niej się zmienił. Dzięki jej tak dobrze układa mu się ze swoją ukochaną, Elane. Przy okazji wyznaje Marline, że do niej również coś czuje. Totamon i Marline rozmawiają jeszcze o Vaeri. Chłopak mówi jej, że to ona porywa czarodziejów i odbiera im moc. Marline postanawia się do niej udać i ją przekonać, żeby zaprzestała tego procederu.
Część 2
Karia po raz kolejny poddaje się rytuałowi pozbycia się Mrocznego Wzroku. Ma nadzieję, że tym razem jej się uda. Odkrywa też, że bibliotekarka, która przeprowadza rytuał nie jest tym, za kogo się podaje i zbywa ją, gdy próbuje o to zapytać. W pałacu Alaniel, w którym mieszka Karia zapanowało małe poruszenie. Gdy dziewczyna przybywa zobaczyć co się stało, okazuje się, że to Marro Orell. Karia przygotowuje mu kąpiel i zdobywa od niego informacje odnośnie swej oprawczyni - Vaerii. Stwierdza, że Sariel na pewno też wpadła w jej pułapkę, więc razem z chłopakiem idą do Elane, by uzyskać od niej jakąś pomoc. Siostry Karia i Elane oraz Marro postanawiają, że udadzą się do świątyni ognia i uratują Sariel. Marilie przybywa do świątyni. Rozmawia z arcykapłanką i usiłuje ją zabić. Vaeria wyjawia jej jednak sekret, że to ona uratowała jej życie i uchroniła przed śmiercią z rąk Hivarry. Dodatkowo dodaje, że zdradzi jej tajemnice zakazanej historii. Marline ulega i idzie z Vaerią w głąb świątyni.

Rozdział VI
Część 1
Marline czyta księgę, którą dostała od Vaerii i okazuje się, że Gavius odebrał władze poprzedniemu królowi Mizurii, Jovenowi Fronij i korzystając z Ageonu wymazał pamięć wszystkim swym poddanym. Jedynie Vaeria oparła się jego mocy. Arcykapłanka mówi dziewczynie, że muszą uciekać przed Totamonem, jednak nie udaje im się to i książę toczy pojedynek z Vaerią w lochach świątyni. Po drodze, Marline spotyka Marro, Elane i Karię, które uwolniły Sariel. Podczas pojedynku, sufit lochu się zawala, odgradzając Vaerię. Totamon, Marline, Marro, Sariel, Elane i Karia uciekają do pałacu sióstr Demagasper (Demagasper to nazwisko Elane, Karii i Sariel). W pałacu Marline domaga się wyjaśnień i wściekły Totamon wychodzi. Wie, że Hivarra doniesie na niego i król go wygna. Dogania go Elane. Para zamyka się w sypialni i kochają się.
Część 2
Hivarra źle się czuje ze świadomością, że oszukała ojca w sprawie Totamona. Uważa jednak, że było to jedyne słuszne wyjście, gdyż w przeciwnym razie, Vaeria zaatakowałaby i zapewne zwyciężyła. Swoimi rozterkami wewnętrznymi dzieli się ze swoim bratem, Anironem. On prezentuje pogląd, że zawsze powinno się stawać po stronie prawdy, cokolwiek by się nie działo, lecz Hivarra i tak uważa, że ma rację. Wtedy Hivarra zdradza batu brutalną prawdę - nie ma już Ageonu i podejrzewa, że to właśnie Vaeria go ukradła, która jest jedną z niewielu osób, które potrafią go użyć. Nawet król Gavius nie ma pewności, że wie o Ageonie wszystko. Wtedy Aniron i Hivarra dostrzegają tajemniczego stwora, który czai się w krzakach. Kiedy zamierzają wyjść po cichu z pokoju, potwór wskakuje przez okno. Hivarra zabiła go, lecz zdążył ugryźć Anirona. Chłopak traci przytomność, a Hivarra postanawia się zająć jego leczeniem osobiście.

Rozdział VII
Część 1
Wygnany z miasta Totamon tuła się po lasach i boi się złych stworzeń. Pewnej nocy, obłaskawia jedno z nich i przybywa do niego duch matki. Okazuje się, że Totamon ma Ageon i matka mówi mu, że ma go oddać Wielkiemu Duchowi, który zrobi porządek ze złym Gaviusem. Totamon się nie zgadza u ucieka od matki. Szybko dociera do zapomnianej świątyni czterech żywiołów, gdzie zdobywa magię wszystkich żywiołów.
Część 2
Elane i Karia poszły do Hivarry, by błagać ją, aby wpłynęła na ojca w sprawie wygnania Totamona. Wszyscy bohaterowie już wiedzą, że to Vaeria jest zła i szukają sposobu, by ją pokonać. Hivarra po raz kolejny odmawia, jednakże planuje osobiście udać się do Vaerii, aby ją pokonać i zabrać ze sobą siostry. Hivarra jako jedna z niewielu osób zdaje sobie sprawę z rzeczywistej potęgi Vaerii, ale jest bardzo pewna siebie, gdyż chowa w zanadrzu pewien ciekawy fortel... W świątyni ognia, Marline uczy się opanowywać moc Ognia od Vaerii. Idzie jej to całkiem nieźle, lecz w pewnym momencie Vaeria zaczyna ją atakować. Wtedy do świątyni wpada Elane, ratuje Marline i tworzy kule wodne wokół rąk Vaerii, by ta nie mogła wykorzystać ognia. Hivarra dołącza do niej i pokrywa wszystko lodową skorupą. Vaeria zdaje się być niepokonana i zaczyna powoli rozpuszczać lód. Wtedy wpada Karia i chcąc zdmuchnąć ogień, aby ostatecznie rozprawić się z siłą Vaerii, niechcący podsyca go, przez co arcykapłanka wzrasta w siłę, lecz gdy próbuje zaatakować napastników, Marline wykorzystuje magię ziemi i wznosi między nimi mur. Wtedy Hivarra wyciąga pierścień swojej matki i powołując się na ten przedmiot, wygania Vaerię z kraju. Marline oświadcza, że musi udać się z nią, bo jeszcze z nią nie skończyła. Po całej akcji, Karia odpoczywa w ogrodzie i ponownie pojawia się Mroczny Wzrok, lecz ona wie, że to Hivarra. Dowiaduje się, że Hivarra obserwowała ją, bo usiłowała się skontaktować bez ryzyka, że ktoś się o tym dowie. Wtedy pojawia się tajemnicza bibliotekarka, która szantażem, że zabije jej ukochanego, zmusza Karię do zrobienia tego, czego od niej oczekuje. 

2 komentarze:

 1. Gdybyś był wierzący, napisałabym po prostu ,,Niech ci Bóg w dzieciach wynagrodzi.''
  Naprawdę dziękuję za tę zakładkę. To takie odświeżenie i kiedy się rozumie, historia wydaje się jeszcze bardziej interesująca.
  PS Odpisałam ci na komentarz na ,,Krwawej percepcji'', bo coś źle zrozumiałeś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pomogłem. Mam nadzieję, że nie tylko Tobie się przyda :D

   Usuń